سوالات متداول

قاعدتا با ورود به یک مجموعه یا محیط جدید، سوالاتی در ذهن انسان شکل می گیرد. معمولا سوالات پیش آمده اکثر افراد مشابه یکدیگرند. در این بخش ما به اکثر سوالات متداولی که در مورد گردو و نهالستان گردو بوجود می آید پاسخ دادیم. اگر جواب سوال خود را نیافتید حتما در قسمت نظرات آن را بپرسید.

گردو ژنوتیپ برتر چیست؟

به طور کلی وقتی صحبت از ژنوتیپ برتر می شود باید در نظر داشته باشید که این گونه از نهال ها دارای پتانسیل بسیار بالایی برای استفاده در باغ هستند به طور خاص برخی از ژنوتیپ های برتر بومی ایران از ارقام گردو خارجی بهتر بوده و در آینده پیش بینی ما استفاده بیشتر از گردو ژنوتیپ برتر نسبت به ارقام خارجی در کشور خواهد بود.

بهترین گردو ژنوتیپ برتر ایرانی

نهال گردو شیلی چیست؟

در منابع موجود جهانی چیزی به عنوان گردو شیلی وجود خارجی ندارد. این اصطلاح توسط افراد سودجو برای جلب مشتری با اسامی دهن پر کن به کار برده می شود. در کشور شیلی طبق آمار وزارت کشاورزی این کشور بیش از 90 درصد گردویی که کشت می شود، رقم گردو چندلر است.

در بازار ارقام با پوست چوبی بسیار نازک را گردو شیلی می گویند که در برخی موارد پوست چوبی آنقدر نازک شده که مغز میوه مشخص است. این ویژگی در اصلاح جهانی گردو به دلیل عدم توانایی در انبار مانی میوه و همینطور احتمال حمله حشرات در انبار یکی از مشکلات است و از ویژگی های بد حساب می شود.

نهال گردو کانادایی چیست؟

گردو کانادایی مناسب برای خوردن وجود خارجی ندارد. البته یک گردو کانادایی وجود دارد که از این درخت برای چوب استفاده می شود و میوه آن ارزش خوراکی ندارد. متاسفانه تبلیبغات افراد سودجو رقم گردو کانادایی را با توضیح و تفسیر فراوان اعلام می کنند و از کمبود اطلاعات کشاورزان سو استفاده می نمایند.

غالبا درختان گردو مناسب برای ارتفاعات بالا را درخت گردو کانادایی می نامند. در گزارش وزارت کشاورزی استرالیا کشور کانادا جز 50 کشور تولید کننده گردو نیست.

گول افراد سودجو و متقلب را در تهیه نهال نخورید.

گردو خوشه ای چیست؟

برخی از ارقام گردو عادت باردهی به صورت خوشه ای دارند. در نظر بگیرید که درخت گردو در هر خوشه توانایی پر کردن مغز برای حداکثر 5 میوه را به صورت همزمان دارد و اگر در خوشه بیش از این تعداد میوه باشد به احتمال زیاد سایز میوه یکدست نخواهد بود و مغز میوه ها کاملا پر نخواهد شد. گردو خوشه ای غالبا برای زیبایی کشت می شود و در باغداری اقتصادی جایگاه خاصی ندارد.

برخی از ارقام علاوه بر میوه دهی به صورت تکی یا دوقلو می توانند به صورت خوشه ای هم بار بدهند. بهترین کیفیت میوه بر روی هر دسته میوه، حالت 2 قلو و یا 3 قلو خواهد بود.

گردو اسرائیلی چیست؟

در سال های پیش از انقلاب گروهی از مهندسان و گیاه شناسان اسرائیلی در منطقه ضیا آباد قزوین بر روی گردو های ایرانی مشغول به فعالیت بودند. مردم محلی ارقام خوبی که این افراد جمع آوری کرده بودند را به اشتباه گردو اسرائیلی می پنداشتند. در حالی که کشور اسرائیل با شرایط اقلیمی که دارد امکان پرورش گردو در آن وجود ندارد.

گردو های مرغوب و با کیفیت ایرانی به اشتباه گردو اسرائیلی گفته شده است.

گچ کشاورزی برای درخت گردو چه خاصیت دارد؟

در منابع اروپایی به علت اسیدی بودن خاک های آن کشور ها استفاده از کچ کشاورزی برای بالا بردن واکنش خاک و جذب بهتر عناصر استفاده از گچ توصیه شده است. متاسفانه برخی از افراد کم سواد با تقلید کورکورانه و بدون در نظر گرفتن شرایط کشور توصیه به استفاده از گچ در باغات کشور می کنند که اصلا برای خاک های کشور نیازی نیست. در کنار آن استفاده از گچ باعث بیشتر آهکی شدن خاک های جوزستان های کشور می شود.

میخ زدن به درخت گردو چه فایده ای دارد؟

در شرایطی که درخت گردو در برخی از مناطق بار مناسبی نداشت. برخی افراد توصیه به میخ کوبی در درخت گردو می کنند. این کار خوبی ها و بدی هایی دارد. از نظر علمی با استفاده از میخ درخت وارد تنش شده و تحریک به باردهی صورت می گیرد. در برخی از دانشگاه های جهان نیز با استفاده از میخ های مخصوص برخی عناصر را در اختیار درخت قرار می دهند.

اما مضراتی نیز این کار در پی دارد که باید با توجه به آن اقدام به میخ کوبی در درخت گردو صورت گیرد. اصلی ترین مشکل این کار ایجاد زخم روی تنه و احتمال نفوذ بیماری ها به داخل تنه است. دومین مشکل احتمال ورود حشرات چوب خوار به داخل تنه درخت و ایجاد آسیب به بافت درخت، توصیه می شود در صورتی که درخت شما باردهی خوبی ندارد مشکل اصلی آن را کشف کنید و از آسیب زدن به درخت خودداری کنید.

استفاده از نمک برای سفیدی مغز گردو علمی است؟

متاسفانه در میان باغدارن بخش هایی از کشور به غلط جا افتاده است که با استفاده از نمک پای درخت گردو باعث سفید شدن مغز گردو و بالا رفتن کیفیت میوه می شود. اما در هیچ منبع علمی استفاده از نمک نه تنها برای درخت گردو بلکه برای هیچ گونه گیاهی توصیه نشده است.

استفاده از نمک به دلیل وجود عناصر سدیم و کلر که هر دو جز عناصر خطرناک برای درخت گردو می باشند باعث صدمات جبران ناپذیر به باغ شما خواهد شد.

نمک برای درخت گردو